03 خرد

میزبانی وب: جلسه اول, آشنایی اجمالی با میزبانی وب

با سلام

امروز روز پنج شنبه هست و در مورد آیتی, اومدیم تا جلسه اول رو داشته باشیم و در مورد میزبانی وب بیشتر بیاموزیم

جلسات کوتاه خواهند بود تا شما دوستان و دانش پژوهان عزیز بتوانید به راحتی مطالب رو یاد بگیرید

هر گونه سوال در آخر جلسه لینکی قرار داده شده است وارد میشوید و در بخش مربوطه سوال یا تیکت خود رو قرار میدهید و منتظر پاسخ میمونید. پاسخ تیکت بعد از بررسی کامل سوال در همان تیکت باز شده قرار داده میشود و به صورت تکمیلی به ایمیلتان فرستاده میشود

خب برویم سر یاد گیری.

تعریف میزبانی وب.

میزبانی وب[۱] یا وب هاستینگ (به انگلیسی: Web Hosting) به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر می‌تواند فایل‌های وب‌گاه خود را در آن قرار دهد.

فرض کنین مدیر یک سازمان اداره آموزشگاه و یا مدرس هستین و یا مطالبی دارین که نیازه در اینترنت همگان ببینند مثل همین جلسات آموزشی که نیاز هست افراد یاد بگیرند یا آهنگی دارید خوندین میخواید همگان دانلود کنند. به شکل گسترده تر میخواهید کالاهایتان را در صفحه مخصوص خود به فروش بگذارید میخواهید تیمی از افراد را به کاری یا برای انجام پروژه ای ثبت نام کنین فرض کنین بازیگر هستین و یا فیلمهایی که مخصوص خودتان دارین یا میخواید برای تفریح افراد مکانی ایجاد کنین که هزینه هاش کم و مقرون به صرفه باشه مدیر شرکت هستید میخواهید سایتی بسازید و کلا در این موارد اگر با کامپیوتر خودمان این کارهارو انجام بدهیم 1:  هزینه های ایجاد آی پی هزینه های سخت افزارها و برق و . . .  هر از چند گاهی هنگیدن کامپیوتر اگه کامپیوتر پر قدرتی باشه که مثلا 30 روز مداوم روشن بمونه سرعت اینترنت, بازدید های دیگران از سایت یا کامپیوتر که سایت روی آن بارگذاری شده و امنیت: امنیت یعنی ممکنه که هک بشوید و خیلی مسایل دیگر. با این محاسبات همان میزبانی وب که در زیر یادش میگیریم بهتر هستش.

سرویس دهنده چیست؟

وب سایت‌ها از مجموعه‌ای از فایلهای مختلف مانند تصاویر، متون و فایلهای برنامه‌نویسی شده به زبانهای مختلف و سایر اسناد مربوطه تشکیل می‌شود که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده‌اند. هر شخصی که نرم‌افزارهای لازم و دسترسی به این فایلها را داشته باشد امکان بازدید از این سایت را دارد. حال برای اینکه همه مردم امکان دسترسی به فایلها را داشته باشند نیاز است تا فایلها در کامپیوتری قرار گیرند که همواره به اینترنت پرسرعت متصل است به این کامپیوترها «سرویس دهنده» یا «سرور» می‌گویند.

امکانات دیگری که سرورها دارند.

گفته شد که این کامپیوترها باید به اینترنت همواره متصل باشند اما این سرورها باید امکانات دیگری نیز داشته باشد از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• در صورتی که حجم قابل توجهی از بازدیدکننده به سایت مراجعه کنند امکان پاسخگویی به همه آن‌ها را داشته باشد. بنابر این نیاز است تا یک کامپیوتر قدرتمند از لحاظ مشخصات قطعات داخلی باشد.
• نرم‌افزارهای لازم برای اجرای انواع فایلها از لحاظ نوع برنامه‌نویسی را داشته باشد.
• نرم‌افزارهای مورد نیاز برای مدیریت بخشهای مختلف سایت و پست الکترونیک و… را در اختیار صاحبان وب سایتها قرار دهد.

هُست یا host چیست؟

هر کامپیوتری می‌تواند یک سرور باشد اما از آنجا که هزینه‌های مورد نیاز برای فراهم کردن تجهیزات و نرم‌افزارهای لازم یا نیروی پشتیبانی برای صاحبان همه وب سایتها به صرفه نیست لذا شرکتهایی این مسئولیت را می‌پذیرند و با فراهم آوردن لوازم کار در سطح وسیع بخشی از فضای دیسک سخت سرورهای خود را به صورت اجاره‌ای در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. به این شرکت‌ها که خدمات میزبانی وب یا هُستینگ ارائه می‌کنند در اصطلاح «میزبان» یا «هُست» می‌گویند.

انواع هاست.

سرویسهای میزبانی وب بر اساس نوع سیستم‌عاملی که بر روی سرورها نصب می‌باشد و طبیعتاً نرم‌افزارها و فایلهایی را که پشتیبانی می‌کنند شاخه بندی می‌شوند. مانند هُست ویندوز یا هُست لینوکس و…

 

فرض کنیم هال میخوایم یکی از این هاست ها را اجاره کنیم چگونه باید کیفیتشان را تشخیص بدهیم؟

سرویسهای میزبانی مشخصاتی را نیز به همراه دارند که نشان دهنده کیفیت و امکانات آن‌ها می‌باشد. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
حجم دیسک
حجم دیسک (به انگلیسی: Disc space) به مقدار فضایی گفته می‌شود که شرکت میزبان از دیسک سخت سرورهای خود در اختیار شما قرار می‌دهد این فضا از چند مگابایت تا چند گیگابایت براساس نیاز متفاوت است. مجموع حجم فایلهای ارسالی به سرور اجاره‌کننده باید کمتر یا مساوی با فضای اجاره شده باشد. (البته این میزان فضا در اکثر سرویس دهنده‌ها در هر زمان قابل تغییر می‌باشد).
محدودیت انتقال داده‌ها
محدودیت و میزان انتقال داده‌ها (به انگلیسی: Data Transfer) که به آن ترافیک ماهیانه نیز گفته می‌شود میزان تبادل اطلاعات با کامپیوتر میزبان را مشخص می‌کند. به این معنی که میزان مجموع حجم فایلهای دریافت شده یا ارسال شده به فضای اجاره شده به صورت ماهیانه مشخص می‌شود و نباید از آن حجم بیشتر باشد. نکته: در نظر داشته باشد هر بار که سایت توسط یک بازدیدکننده باز می‌شود مقداری اطلاعات و فایل بین سرور میزبان و کامپیوتر بازدیدکننده تبادل می‌شود بنابر این تعداد بازدید از یک سایت اگر بالا باشد به نسبت نوع فایلهای استفاده شده در سایت، می‌تواند حجم قابل توجهی از اطلاعات تبادل شود.
تعداد دامنه‌هایی که امکان ایجاد آن‌ها بر روی یک فضای اجاره‌ای وجود دارد، تعداد بانک‌ها اطلاعاتی و نوع و حجم آن‌ها یا نوع پست الکترونیک و تعداد آن‌ها و چند مورد دیگر مشخص‌کننده کیفیت سرویسهای میزبانی و شرکت‌های میزبان هستند. مالکان و مدیران سایتها براساس نیاز خود  انتخاب می‌کنند.

این یک مورد در وبسایت هست که به مهزر شما عزیزان به همراه لینک خرید ارایه میگردد. میتوانید اجاره کنید و تو آموزشهایی که میخونید با اون هاست ها تمرین کنید.

لینک خرید هاست معمولی

لینک خرید هاست دانلود

در باره این موارد در ادامه بیشتر آشنا خواهیم شد

امیدواریم جلسه اول برایتان خوب بوده باشد

هر گونه سوال خود را از بخش تیکت ارسال فرمایید

ارسال درخواست یا پرسش

موفق باشید

 

اشتراک